Behandling av personuppgifter
Som hyresgäst hos Junehem behöver vi dina personuppgifter för att kunna skicka hyresavier, information kring ditt boende med mera för att kunna fullfölja det hyresavtal som du tecknat med oss. Rättslig grund för denna behandling är ditt hyresavtal. Dina personuppgifter sparas så länge ditt avtal gäller samt i enlighet med bokföringslagen, ytterligare 7 år efter att ditt avtal har avslutats.
Som bostadssökande registrerad i vår kö behöver vi dina personuppgifter för att kunna skicka förslag om lediga lägenheter, erbjudanden om lägenhetsvisning, uppdaterad information kring våra uthyrningsregler med mera. Rättslig grund för denna behandling är samtycke. Du kan när som helst återkalla ditt samtycke genom att kontakta Junehem. Dina personuppgifter sparas så länge du har en aktuell bostadsansökan.
För varje behandling av en personuppgift har vi en plan på hur länge vi ska spara den, var vi ska spara den och varför vi behöver spara den. När vi inte längre behöver spara dina personuppgifter tar vi bort dem.
Vi har ett dataskyddsombud (DSO) som kontrollerar att vi behandlar dina personuppgifter korrekt.
Dina rättigheter Du har rätt att när som helst höra av dig till oss om du vill:
- Få ett registerutdrag på de personuppgifter vi sparar om dig
- Rätta till felaktiga personuppgifter
- Radera eller begränsa personuppgifter som vi sparar om dig
- Flytta dina personuppgifter
Observera att du måste kunna styrka din identitet innan du kan utnyttja någon av dina rättigheter. Du behöver därför besöka något av Junehems kontor och ta med giltig legitimation. |

|